Euro 2020: Η Ιταλία “καθάρισε” την Τουρκία (βίντεο) | Αθλητικά

11 gennaio 2021 23:51Τελευταία ενημέρωση : 12 gennaio 2021 00:12

Euro 2020: Η Ιταλία “καθάρισε” την Τουρκία (βίντεο)

Διάβασέ μου το…

Ποδαρικό με νίκη μκανε ν “σκουάντρα ατζουρα”, επικρατώντας με χαρακτηριστική ευκολία της αντιπάλο.

Με εμφατικό τρόπο μπήκε στο Euro 2020 η Ιταλία. Στο εναρκτήριο ματς του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξήχθη στο “ολίμπικο” της ρώμης, η “σκου” νάνρρα εκε 3-0 την Τουρκία, η οποία άντεξε στο πρώτο ημίχρονο στην πίεση των γηπεδούύων, αλλά κατάρευσε στο δεύτερο. Με αυτογκόλ του ντεμιράλ στο 53 έγινε το 1-0, για να έρθουν άλλα Δύο τέρματα από τους ιμόμπιλειν ιμόμπιλει (66) εκ 79).

Η Ιταλία ήταν ανώτερη κατά κράτος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό απένανοτιισιε μα Τουρκία, που παρατάχθηκε με σκοπό να πάρει την ισοπαλία. Τα κατάφερε για 45 λεπτά στο πρώτο μέρος, παρά την πίεση που δέχτηκε η άμυνά της, ωστόσο, στην επανάληψη δεν μπορούσε να παρακολουθήσει το ρυθμό της Ιταλίας.

AP - ΙΤΑΛΙΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ - EURO 2020

Η ομάδα του Μαντσίνι είχε μία καλή φάση πριν το 25 με την κεφαλιά του Κιελίνι που απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Τσεκίρ σε κόρνερ , λίγο αργότερα το σουτ του Ιμόμπιλε μπλόκαρε και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων , ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναντι σε χέρι του Τσαλίκ με τον Μακέλι να συμβουλεύεται το VAR καη να μην δίνει παράβα.

EURO 2020 - ΙΤΑΛΙΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ

Η κυριαρχία της “σκουάντρα ατζούρα” απέδωσε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Από την ωραία επίθεση που έβγαλε η ομάδα του Μαντσίνι στο 53 ΄ο Μπεράντι μπήκε από δεξιά κι έβγαλε τη σέντρα στη μικρή περιοχή, όπου ο Ντεμιράλ Στην προσπάθειά του να διώώει την μπάλα την μστειλε άθελά του στα Δίχτυα της τουρκίας και με το αυτογκόλ έγινε το 1-0.

READ  I Benignite gareggiano ai Campionati mondiali di pattinaggio a rotelle

Κι ενώ θα περίμενε κανείς ότι μετά το γκολ αυτό οι Τούρκοι θα έβγαιναν στην επίθεση για να φτάσουν στην ισοφάριση και οι Ιταλοί θα “έκοβαν” κάπως το ρυθμό τους και θα έπαιζαν με αντεπιθέσεις, συνέβη το αντίθετο.

Το Συγκρότημα του μαντσίνι συνέχισε να πιζζει για να “κλειδώσει” την πρώτη του νίκη κανι δικαιώθηκειο εο το το 66 ΄ με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να “εκτελεί” από κοντά τον τσεκίρ, οποίος δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε κάνει δύσκολη επέύσκολη επέμβαση σολα το το το το

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 79 ΄ o Ινσίνιε με εξαιρετικό τελείωμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τουρκία (Γκιουνές): Τσεκίρ, Τσαλίκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Μεράς, Γιοκουσλού (65 Καχβετσί), Καραμάν (76 Ντερβίσογλου), Τουφάν (64 Αϊχάν), Γιαζίτσι (46 Ουντέρ), Τσαλχάνογλου, Γιλμάζ.

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Σπινατσόλα, Κιελίνι, Μπονούτσι, Φλορέντσι (46 Ντι Λορέντσο), Μπαρέλα, Τζορτζίνιο, Λοκατέλι (73 Κριστάντε), Μπεράρντι (85 Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (81 Μπελότι), Ινσίνιε (81 Κιέζα).

Πριν από το εναρκτήριο ματς της διοργάνωσης, είχαμε την ευκαιρία να απολαύσμομλγ φαντασμαγορική φιέστα με πυροτεχνήματα, Αντρέα Μποτσέλι και U2.