Historická dohoda! EÚ a Usa vyriešili dlhoročný spor okolo ciel, najmä na TIETO výrobky

“Dokázali sme dosiahnuť dohodu, na základe ktorej EÚ zruší svoje odvetné clá (na americké výrobky),” uviedla ministerka Raimondová na okraji summitu skupiny G20, ktorá združuje najväčšie ekonomiky sveta, prebiehajúceho v talianskej metropole Rím.        

Európska únia bude môcť do United states dovážať určité množstvá ocele a hliníka bez uvalenia cla. Musí však zaistiť, že budú vyrobené výlučne v Európe. Obe strany sa zároveň dohodli, že zastavia všetky prebiehajúce spory na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktoré sa týkali konfliktu okolo “Trumpových” ciel. 

Zdroj: SITA/AP Photograph/Evan Vucci

Európska komisia bezprostredne informáciu o urovnaní celého sporu nepotvrdila. Bývalý americký prezident Donald Trump uvalil v júni 2018 clá vo výške 25 % na oceľ a 10 % na hliník z viacerých štátov vrátane EÚ. Európania v reakcii na tento krok zaviedli clá na ikonické americké výrobky, akými sú motocykle Harley-Davidson, rifle Levi´s, arašidové maslo či bourbon.

Okrem ekonomických dôsledkov európske krajiny rozhnevalo aj Trumpovo odôvodnenie, že uvedené clá boli uvalené v záujme ochrany národnej bezpečnosti United states of america. Diskusie o urovnaní celého sporu sa mohli začať až po tom, ako Donalda Trumpa v Bielom dome vystriedal Joe Biden, hľadanie riešenia však podľa účastníkov rokovaní nebolo jednoduché. 

Rozhovory odštartovali v júni tohto roku a obe strany si vopred stanovili, že sa pokúsia dosiahnuť dohodu do 1. decembra. EÚ dovtedy odložila plánované zvýšenie ciel, ktoré malo nadobudnúť účinnosť 1. júna.

READ  Come l'innovazione e la tecnologia possono aiutare il Kenya a combattere gli sprechi e le perdite alimentari

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *