EPH zprovoznil největší baterku v Německu. Stála 650 milionů

Německý provozovatel hnědouhelných elektráren a dolů LEAG spoluvlastněný českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) Daniela Křetínského spustil jednu z největších baterií v Evropě. Informaci, na kterou upozornil německý server Rbb24, potvrdil deníku E15 mluvčí EPH Daniel Častvaj s tím, že se skupina chystá také rozšířit svou baterii v Severním Irsku.

Lužický projekt s názvem Large Battery Lausitz je umístěn v areálu hnědouhelné elektrárny Schwarze Pumpe a svým spuštěním se stal největším německým bateriovým úložištěm v provozu. Zkušební provoz začal už loni v květnu a nakonec se protáhl až do konce roku.

Úložiště o instalovaném výkonu 50 megawattů a s kapacitou 53 megawatthodin vyšlo na 25 milionů eur, v přepočtu na zhruba 650 milionů korun. Dodala jej česká firma Egem spadající pod holding EPH Daniela Křetínského. 10 je také spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje mimo jiné ekonomický web E15.cz.

Úložiště má v rámci takzvaných podpůrných služeb pomáhat s vyrovnáním napětí elektrické sítě. Kromě toho jej může přilehlá lužická elektrárna využít i professional okamžitý náběh například při výpadku elektřiny, tedy takzvaný commence ze tmy.

EPH má už jedno velkokapacitní úložiště v Severním Irsku. Vedle své elektrárny Kilroot disponuje baterií o instalovaném výkonu deseti megawattů. Nyní má v plánu instalovaný výkon baterie zvýšit na desetinásobek.

Německý LEAG vlastní EPH společně se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ve společnosti mají skupiny EPH a PPF každá poloviční podíl.

Ve Velké Británii se úložiště chystá stavět i Sev.en Power Pavla Tykače, a to v rámci společnosti InterGen. V ní Sev.en drží poloviční podíl a druhou polovinu vlastní čínské energetické společnosti China Huaneng Group a Guangdong Yudean Team. Nyní InterGen vyčkává, jaké tamní vláda nastaví regulatorní prostředí a podpůrné mechanismy pro tuto novou technologii.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *