‚Bereš mi dech.‘ Losangeleská policie vyšetřuje valentýnku s Georgem Floydem | iROZHLAS

Policejní sbor amerického města Los Angeles (LAPD) zahájil vnitřní vyšetřování svých příslušníků poté, co se mezi nimi objevilo přání k svátku svatého Valentýna, na němž je fotografie Afroameričana George Floyda se slovy „bereš mi dech“. Uvedla to agentura AP. Floyd zemřel loni v květnu po tvrdém zásahu bělošského policisty, který mu několik minut klečel na krku. Jeho smrt spustila vlnu protestů proti policejnímu násilí a rasismu.Los Angeles

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítNemohu dýchat, stojí na zdi v Berlíně, kterou zdobí graffiti ke smrti George Floyda v Minneapolisu | Foto: Christian Mang | Zdroj: Reuters

Na valentýnské přání upozornil nadřízené přímo jeden z policistů, jemuž se dostalo do ruky. „Naše vyšetřování má za cíl určit oprávněnost vznesených obvinění a posílit naši nulovou toleranci čehokoliv s rasistickými postoji,“ řekl šéf LAPD Michael Moore.

Dodal přitom, že pokud by se prokázalo, že si někteří policisté přání mezi sebou předávali, nebo ho sami vyrobili, „poznají jeho hněv“.

The Department has turn out to be knowledgeable of allegations that an image was staying handed close to the office and this picture was in the place of work. There are also allegations that the post with the picture was authored by a department staff.

05:36 – 14. 02. 2021

33121

Potyčku Floyda s policistou ve městě Minneapolis natočili náhodní kolemjdoucí na video clip, které se objevilo na sociálních sítích a spustilo vlnu demonstrací ve stovkách měst včetně Los Angeles, jakou Usa nezažily několik desetiletí.

Floyd na záznamu opakovaně říká, že nemůže dýchat, a prosí policistu Dereka Chauvina, aby jej nezabíjel. Chauvin nyní čelí obviněním z vraždy a zabití, v březnu má předstoupit před soud.

LAPD se v minulosti často potýkala s obviněními ze systémového rasismu ve svých řadách. Známou se stala například kauza Rodneyho Kinga z roku 1991, jehož surově zbila skupina policistů poté, co jej zastavila kvůli překročení povolené rychlosti. Sbor však od té doby prošel řadou zásadních reforem, píší americká média.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítREAD  Cosa sai del commercio e degli investimenti nei Caraibi africani?

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *