Běloruští vojáci se podle Poláků snažili vytlačit přes hranici desítky migrantů

„V oblasti Kuźnice Bialostocké se běloruská armáda neúspěšně snažila silou vytlačit na polskou stranu 35 lidí, většinou žen a dětí,” řekl mluvčí policie v Podleském vojvodství Tomasz Krupa. Dodal, že v pátek ráno se v tom místě nachází skupina asi 200 lidí, které hlídají běloruští vojáci.

Tisíce migrantů na polsko-běloruskou hranici dopravili za podpory běloruského režimu převaděči.

Foto: Leonid Shcheglov, ČTK/AP

V Polsku v příhraničním pásmu platí výjimečný stav, do oblasti nemají přístup humanitární pracovníci ani novináři. Média informující o migrační krizi jsou tak odkázána na informace úřadů.

Aktivisté z humanitární organizace Grupa Granica, kteří pomáhají migrantům, jimž se podaří dostat na polskou stranu hranice, informovali o případu, kdy kdosi zaútočil na trojici běženců. V okolí vesnice Hajnówka podle nich migranti potkali lidi, kteří vypadali jako Evropané, a oni je proto považovali je za místní obyvatele. Poprosili je o vodu. Migranti uvedli, že je ale tito lidé zbili a okradli.

Bez jídla, vody a tepla živoří na polsko-běloruské hranici tisíce migrantů.

Foto: Leonid Shcheglov, ČTK/AP

Na internetu se objevují záznamy konverzace migrantů, kteří se dostali do Běloruska. Na jednom z nich, který zveřejnila například běloruská opoziční televize Nexta, je na mapě Evropy vyznačeno, jak se dá dostat do Německa, kam podle všeho velká část běženců míří, a jak se dá vyhnout bělorusko-polské hranici. Tato alternativní trasa vede přes Ukrajinu, Slovensko a Česko, případně ze Slovenska do Rakouska.

Polsko i Evropská unie obviňují běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, že do Běloruska nechává dovážet lidi v zoufalé situaci ze zemí jako Irák nebo Sýrie a využívá je jako zbraň v hybridní válce proti sedmadvacítce v odplatě za to, že na jeho režim uvalila sankce kvůli represím proti prodemokratické opozici a porušování lidských práv.

READ  இந்திய பாஸ்போர்ட்டின் பலம் குறைந்தது!! 10 ஆண்டுகளில் வேறும் 5 நாடுகள் மட்டுமே இந்தியா மீது நம்பிக்கை!!!

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *