פריז תשפץ את השאנז אליזה: “תהפוך לגן יוצא דופן”

&#13

ראשת עיריית פריז הודיעה שתוכנית בהיקף של 250 מיליון יורו, לשיפוץ מקיף של שדרת השאנז אליזה, תצא לדרך – אך לא לפני שהבירה הצרפתית תארח את אולימפיאדת 2024. אנה הידלגו אמרה שהעבודות המתוכננות, שנחשפו ב-2019 על ידי מנהיגים קהילתיים ועסקיים מקומיים, יהפכו את השדרה במרכז פריז שאורכה 1.9 ק”מ ל”גן יוצא דופן”.

&#13

 

&#13

אילוסטרציה של השדרה לאחר השיפוץ צילום: PCS-Stream

&#13

 

&#13

ועדת השאנז אליזה פועלת למען שינוי עמוק בעיצוב השדרה וסביבתה מאז 2018. “השדרה האגדתית איבדה את ההוד שלה בשלושים השנים האחרונות. היא ננטשה באופן עקבי על ידי הפריזאים ונפגעה ממספר משברים בזה אחר זה: הפגנות האפודים הצהובים, שביתות, משברי בריאות וכלכלה”, כך אמרה הוועדה בהודעה שפרסמה בעקבות הודעתה של הידלגו.

&#13

 

&#13

 צילום: PCS-Stream

&#13

 

&#13

“היא מכונה לעתים קרובות השדרה היפה בעולם, אבל אלה מאיתנו שעובדים בה מדי יום לא כל כך בטוחים בזה”, אמר ז’אן נואל ריינהרדט, נשיא הוועדה, ב-2019. “השאנז אליזה מקבלת יותר ויותר מבקרים ומותגים גדולים נלחמים עליה, אבל לעם הצרפתי היא נראית שחוקה ועייפה”. הוועדה ערכה בעבר התייעצות ציבורית לגבי עתידה של השדרה, ותכניות השיפוץ כוללות צמצום של “מרחב כלי הרכב” בחצי, הפיכת כבישים לאזורי ירוקים עבור הולכי רגל, ויצירת מנהרות של עצים כדי לשפר את איכות האוויר.

&#13

 

&#13

 צילום: PCS-Stream

&#13

 

&#13
&#13

השם שאנז אליזה מבוסס על הגרסה הצרפתית לגן העדן היווני, שדות האליזה. במקורה היתה השדרה אזור של ביצות וגינות עזר. אנדרה לה נוטרה, הגנן של המלך לואי ה-14, היה הראשון שעיצב את קו הטיילת הארוך עם שורה כפולה של עצי אלון מכל צד, שמכונה ה-Grand Cours. היא קיבלה את שמה הנוכחי ב-1709, אז גם הוארכה, ועד סוף המאה ה-18 הפכה ליעד פופולרי להליכות ולפיקניקים. כיום היא מפורסמת בזכות בתי הקפה היקרים, חנויות היוקרה, חדרי מכירות של מכוניות יוקרה, שכר דירה מסחרי מהגבוהים בעולם, ומצעד יום הבסטיליה השנתי שנערך בה.

READ  "난 신경 안써" 재킷 입은 멜라니아…바이든 영부인 점퍼에는 `LOVE`

הצטרפו לטלגרם של כלכליסט והישארו מעודכנים. לחצו כאן

&#13
&#13

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *