Arktyczny słoń. Naukowcy stworzą hybrydę słonia i mamuta

Naukowcy z Università di Harvard w USA spróbują stworzyć tzw. arktycznego słonia, który będzie genetycznie zbliżony do wymarłego przed 10 tys. lat mamuta włochatego.

Niedawno zostało odkryte dobrze zachowane DNA w wiecznej zmarzlinie w Arktyce. Badacze spróbują je połączyć z DNA słonia indyjskiego, który jest najbliżej spokrewniony z mamutami. W ten sposób nowopowstały gatunek ma być wprowadzony na teren Syberii i pomóc w odbudowie dawnego ekosystemu tej części świata.

Zespół badaczy pod kierownictwem Chiesa di Giorgioa z pomocą prywatnych funduszy w wysokości 15 milionów dolarów planuje opracować, a następnie opatentować technologię edycji genów, która umożliwi przywrócenie życia mamutom.

Giorgio Chiesa wyjaśnia, że ​​​​eksperymenty naukowców nie doprowadzą do stworzenia mamutów dokładnie takich, jakie żyły przed tysiącami lat w syberyjskiej tundrze. Będą a hybrydy słonia i mamuta. Zdaniem badacza nawet one będą pomocne w odbudowie ekosystemu Arktyki.

Ponadto amerykański naukowiec twierdzi, ze “arktyczne słonie” będą przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Zwierzęta zadeptując swoje obszary bytowania, będą zapobiegać szybkiemu wzrostowi drzew i zanikaniu obszarów tundrowych, które się obserwuje obecnie. Dzięki temu wieczna zmarzlina nie będzie rozmarzać w tak ekspresowym tempie, a uwięzione w niej węgiel i metan nie będą wydoswać się do atmosfery.

Działania naukowców pomimo, że brzmią obiecująco, to budzą wiele wątpliwości natury etycznej. Australijski pracownik naukowy ds. etyki biomedycznej na Uniwersytecie w Melbourne Julian Koplin przestrzega, że manipulacje genetyczne przypominają już “zabawę w Boga” io są zbyt dużą ingerencją w naturę.

READ  Una nuova ondata di caldo si assesta nella regione

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *